تبلیغات
هفت رخ فرخ ایران - چرا سیزده را بعضی از مردم نحس می دانند؟
دوشنبه 19 اسفند 1392

چرا سیزده را بعضی از مردم نحس می دانند؟

   نوشته شده توسط: سیاوش    

تاریخچه سیزده بدر

        

همانطور که پیشینه ی جشن نوروز را از زمان جمشید میدانند درباره ی سیزده به در هم روایت هست که :

جمشید شاه پیشدادی روز سیزده نوروز را در صحرای سبز و خرم خیمه و خرگاه بر پا می کند و بارعام می دهد و چندین سال متوالی این کار را انجام می دهد که در نتیجه این مراسم در ایران زمین به صورت سنت و آیین درمی آید و ایرانیان از آن پس سیزده بدر را بیرون ازخانه در کنار چشمه سارها و دامن طبیعت برگزار می کردند اما برای بررسی دیرینگی جشن سیزده به در از روی منابع مکتوب ، تمامی منابع مربوط به دوران قاجار می باشند و گزارش به برگزاری سیزده به در در فروردین یا صفر داده اند ، از همین رو برخی پژوهشگران پنداشته اند که این جشن بیش از یکی دو سده دیرینگی ندارد. اما با دقت بیشتر در می یابیم که شواهدی برای دیرینگی این جشن وجود دارد دکتر غیاث آبادی پژوهشگرتاریخ وفرهنگ ایران باستان و باستان ستاره شناس در این باره به گسترش بسیار، تنوع و گوناگونی شیوه های برگزاری این جشن اشاره می کند که بر پایه ی قواعد مردم شناسی و فرهنگ عامه ، هر چقدر دامنه ی گسترش باوری فراخ تر و شیوه های برگزاری آن متفاوت تر باشد ، نشان دهنده ی دیرینگی بیشتر آن است.

همچنین مراسم مشابه ای که به موجب کتیبه های سومری و بابلی از آن آگاهی داریم، آیین های سال نو در سومر با نام « زگموگ » و در بابل با نام « آکیتو» دوازده روز به درازا می کشیده و در روز سیزدهم جشنی در آغوش طبیعت برگزار می شده.

بدین ترتیب تصور می شود که سیزده بدر دارای سابقه ای دست کم چهار هزار ساله است.

دكتر مهرداد بهار در مورد عدد سیزده و روز سیزده بدر نكات جالبی بیان می‌دارد كه از وی نقل قول می‌كنیم. ا و می‌گوید:

"گاهی از خود می‌پرسیم چرا نوروز دوازده روز است و سبب وجود سیزدهم عید چیست؟ چرا كار كردن و پرداختن به امور جاری در این روز نحس است؟ باید گفت زیر تأثیر نجوم بین‌النهرینی ، اساطیر نجومی در ایران شكل می‌گیرد كه بنا بر آن هر یك از دوازده اختر كه خود بر یكی از برج‌های دوازده‌گانه حاكم است ، هزار سال بر جهان حكومت خواهد كرد. از این رو عمر جهان دوازده هزار سال است و در پایان دوازده هزار سال ، آسمان و زمین در هم خواهد شد. محتملاً ، این اسطوره خود نیز ریشه‌ای بابلی دارد و ظاهراً باور بر آن بوده است كه در اصل ، پس از دوازده هزار سال ، آشفتگی آغازین باز می‌گردد. به گمان انسان اعصار كهن آن چه در كیهان بزرگ (هستی) رخ می‌داد ، در كیهان ُخرد (در جهان انسانی) نیز رخ می‌داد ؛ این عقیده ریشه از همانجا دارد كه گفتیم انسان كه تنها قادر به شناخت نسبی خود بود ، جهان را قیاس از خویش می‌گرفت و گمان می‌كرد كیهان بزرگ همچون اوست. با این باور بود ، كه سال دوازده ماهه را را توجیه می‌كردند. طبعا ً عوامل نجومی دیگری چون گردش ماه در این امر و پدید آمدن سا ل دوازده ماهه مؤثر بوده است ، اما توجیه اساطیری سال دوازده ماهه بر اساس عمر دوازده هزارساله‌ی هستی ، بهترین توجیهی به نظر می‌رسید كه در چار چوب اعتقادات كهن می‌گنجید. جشن‌های دوازده روزه‌ی آغاز سال نیز با این سا ل دوازده ماهه و دوره‌ی دوازده هزار ساله‌ی عمر جهان مربوط است. انسان آنچه را در این دوازده روز پیش می‌آمد ، سرنوشت سال خود می‌انگاشت و گمان می‌كرد اگر روز‌های نوروزی به اندوه بگذرد ، همه‌ی سا ل به اندوه خواهد گذشت. بسیاری از این باورها هنوز برجاست ، مختصر آن كه دوازده روز آغاز سال نماد و مظهر همه‌ی سال بود.

چرا سیزه را بعضی از مردم نحس می دانند؟

نخست باید به این موضوع توجه داشت که در فرهنگ ایران هیچ یک از روزهای سال نحس شمرده نشده ، بلکه چنانچه میدانیم هر یک از روزهای هفته و ماه نام هایی زیبا و در ارتباط با یکی از مظاهر طبیعت یا ایزدان و امشاسپندان داشته و دارند ، و روز سیزدهم هر ماه خورشیدی در گاه شماری ایرانی تیر روز (در زبان اوستایی و پهلوی تشتر یا تیشتر) نام دارد که از آن ِ ایزد تیشتر ، ایزد پدید آورنده ی باران می باشد و نیاکان فرهیخته ی ما از روی خجستگی ، این روز را برای جشن انتخاب کرده اند.

همچنین هیچ دانشمندی یا هیچ یک از متون کهن از این روز به بدی یاد نکرده بلکه در بیشتر مقالات مکتوب و کتابها ، از سیزدهم نوروز با عنوان روزی فرخنده و خجسته نام برده اند.

برای مثال کتاب « آثار الباقیه » جدولی برای سعد و نحس بودن روز ها دارد که در آن جدول در مقابل روز سیزدهم نوروز کلمه ی «سعد» به معنی نیک و فرخنده آورده شده است ، اما پس از حمله ی تازیان و ورود اسلام به ایران از این رو که اعراب هفت روز در هر ماه را نحس میدانستند و سیزدهم هم جز این روزها بوده ، روز سیزدهم فروردین را هم به اشتباه نحس خواندند.

بعضی از محققین معتقدند که پس از ورود اسلام به ایران بعضی از دشمنان حضرت علی (ع) وقتی متوجه محبوبیت ایشان نزد ایرانیان شدند شروع به شایعه پراکنی در مورد نحس بودن عدد سیزده بین مردم کردن که شاید بتوانند به اهداف شیطانی خود برسند ولی هرگز نباید فراموش کنیم که تمام وجود حضرت علی (ع) سرشار از حکمت و رمز و راز الهی برای هدایت ما انسانها می باشد و سالروز تولد آن بزرگوار در سیزدهم رجب نیز نشانه آلهی دیگریست بر اینکه هرگز عدد سیزده نمی تواند نحس باشد.

از سویی دیگر در زمان حکومت صفویان این بار فرهنگ اروپایی وارد ایران شد که شوربختانه آنان نیز عدد 13 را نحس میدانستند ، و هنوز هم با پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی عمیقاً به این موضوع اعتقاد دارند. سیزده را غربی‌ها به دلیل این كه یهودای خائن قصد لو دادن حضرت عیسی(ع) را داشت و سیزدهمین نفر از گروه حواریون بود، نحس می‌دانستند. چنانكه تورات در سفر خروج باب 11 و 12 ، در روز سیزده‌ی فروردین (= روز سیزدهم سال نو مصری) از برخورد ستاره‌ی دنباله داری با زمین گزارش می‌دهد كه در فضای زمین درخشیده ، بطوری كه در افق ایران هم دیده شده است. بر اثر این برخورد زمین لرزه‌ی سهمناكی روی داده ، آتش فشان‌ها به آتش فشانی پرداخته ، كاخ‌ها ویران گشته و بسیاری از مردم جان خود را از دست داده‌اند.

از دیگر رسم‌های شوخی آمیز روز سیزده كه مشخص نیست نخست از كجا آغاز شده ، دروغ روز سیزده است. چنان كه اروپاییان نیز روز اول آوریل كه به روز سیزده‌ی فروردین ما بسیار نزدیك است ، (هر چهار سا ل یك بار سیزده‌ی فروردین و اول آوریل برابر می‌شوند) این رسم را دارند. بطوریكه روز اول آ وریل سال رادیو فرانسه در اخبار ساعت هفت صبح اعلام نمود كه امروز برج ایفل خراب خواهد شد. با شنیدن این خبر عده‌ی زیادی حیران و هیجان زده به محل برج رفتند و در آنجا با اعلامیه‌ی دروغ اول آوریل روبرو شدند.

که البته تنها به این ختم نمی شود و مثالهای بسیار دیگری مانند دیدن گربه ی سیاه، رد شدن از زیر نردبام یا گذاشتن کلید روی میز و بسیاری موارد خرافی دیگر وجود دارند در فرهنگ نمادها نیز سیزده را عددی می‌دانند كه خود را از نظم هستی جدا كرده و آهنگ طبیعی جهان را دنبال نمی‌كند. به همین دلیل است كه بسیاری از شركت‌های هواپیمایی – از جمله شركت هواپیمایی "هما" در ایران – ردیف سیزده را ندارد. و همچنین در شماره گذاری خانه‌ها از نصب پلاك (13) خوداری می‌كنند و به جای آن(1+ 12) می‌نویسند.

تنها چیزی که در فرهنک ایرانی در مورد عدد سیزده وجود دارد و دکترغیاث آبادی به آن اشاره کرده است «بد قلق» بودن عدد13 به خاطر خاصیت بخش ناپذیری آن است اما وقتی درباره ی نیکویی و فرخندگی این روز بیشتر دقت می کنیم منابع معقول و مستند به سوابق تاریخی زیادی را می یابیم همانطور که گفته شد سیزدهم فرودین ماه که تیر روز نام دارد و متعلق به فرشته یا امشاسپند یا ایزد مقدس و بزرگواری در آیین زرتشتی است که در متون پهلوی و در اوستا تیشتر نام دارد و جشن بزرگ تیر روز از تیر ماه که

جشن تیرگان است به نام او می باشد فرودین ماه نیز که هنگام جشن و سرور و شادمانی و زمان فرود آمدن فروهرها است و تیر روز از این ماه نخستین تیر روز از سال می باشد در میان ایرانیان باستان بسیار گرامی بوده و پس از دوازده روز جشن که یاد آور دوازده ماه سال است ، روز سیزدهم را پایان رسمی دوره ی نوروز می دانستند و با رفتن به کنار جویبارها و باغ و صحرا و شادی کردن در واقع جشن نوروز را با شادی به پایان می رساندند و به قول امروزی ها حسن ختامی بود بر بزرگترین جشن سال.

رسومات سیزده بدر یا روز طبیعت

گره زدن سبزه در روز سیزده بدر از جمله رسومی بود که تقریبا تمام زنان و دختران، به خصوص دختران دم بخت و خانه مانده را در بر میگرفت و به این شکل انجام میشد که باید دو ساقه سبزه را به هم هفت گره بزنند و نیت بکنند تا حاجتشان روا شود. به همین دلیل در اولین فرصت به میان سبزه ها رفته، دو ساقه آنرا در دست میگرفتند و با خواندن اشعاری، نیت خود را بر زبان می آوردند. در ابتدا واجب بود بگویند "سبزی تو از من- زردی من از تو" و بعد مناسب با حاجت خود اشعاری را زمزمه میکردند که مشهورترین آنها این بود "سیزده بدر/ سال دگر/ خونه شوور/ بچه به بغل" خلاصه، با هر گره نیتی کرده و بزرگترین دلهره آنها این بود که مبادا ساقه نازک سبزه پاره شود و حاجتشان روا نشود.

بسیاری از مراسمی كه در جشن سیزده در ایران برگزاز می‌شود ، معانی اساطیری و تمثیلی دارد. شادی و خنده به معنای فرو ریختن پلیدی و اندیشه‌های تیره ؛ مهربانی و روبوسی ، نماد آشتی و استحكام دوستی و پاكیزگی از دشمنی و عداوت ؛ به آب افكندن سبزه‌های هفت سین به آب رونده نماد فدیه به ایزد بانوی آب (آناهیتا) ؛ خوردن غذا در دشت نماد فدیه‌ی گوسفند بریان ؛ گره زدن سبزه برای باز شدن بخت ، تمثیلی از پیوند زن و مرد و ادامه‌ی نسل است.

از رسم‌های دیگر جشن سیزده بدر كه در گذشته بسیار معمول بوده ، شركت در مسابقات بُرد و باختی به ویژه اسب دوانی است كه یاد آور نبرد ایزد باران با دیو خشكسالی است.

سیزده بدر، روز رهایی از چنگال اهریمن و روز پیوستن به اهوراست. در این روز خجسته بایستی پنجره‌ها را گشود و چشم‌ها را شست . ؛ چرا كه انسان‌ها همراه با زمین و زمان و در و دشت و فرشتگان، به ستایش خدای یكتا می‌پردازند و بهاران را جشن می‌گیرند. سیزده‌بدرِ روزی برای طلب باران فراوان در سال پیش رو، برای گرامیداشت و پاكیزگی طبیعت و مظاهر آن، و زیست‌بوم مقدس ایرانیان است. مواظب باشیم روز ویرانی و تباهی طبیعت نگردد.

شادی در ایران امری خدایی و اهورایی بوده كه معنای آن «سرزندگی حاصل از صفای باطن و روشنایی روح، از راه ارتباط با مبدأ آفرینش» بوده و هرگز به معنی از خود بی‌خود شدن و فراموش كردن جهان و آنچه در اوست نبوده است. شادمانی سیزده بدر، تعظیم به خداوند جهان آفرین است كه نه تنها ربطی به نحسی ندارد، بلكه حكایت از زندگی و فرخندگی دارد.


rules of survival hack mobile ios
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 15 و 36 دقیقه و 28 ثانیه
Greetings I am so excited I found your webpage, I really found you by error,
while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and
would just like to say many thanks for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have
time to read through it all at the moment
but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do
keep up the superb job.
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889
دوشنبه 28 آبان 1397 ساعت 01 و 06 دقیقه و 27 ثانیه
I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i¡¦m satisfied to show that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I most for sure will make certain to do not forget this website and give it a look a continuing.
abnehmen mit tabletten
شنبه 26 آبان 1397 ساعت 02 و 07 دقیقه و 26 ثانیه
It's appropriate time to make some plans for the future and it's time to be
happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions.

Maybe you could write next articles referring to this
article. I want to read even more things about it!
344 led canbus lights
جمعه 25 آبان 1397 ساعت 08 و 09 دقیقه و 56 ثانیه
This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info?Appreciate your sharing this one. A must read post!
gibt es pillen zum abnehmen
پنجشنبه 24 آبان 1397 ساعت 16 و 29 دقیقه و 03 ثانیه
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I
stumbleupon on a daily basis. It's always helpful to read content from
other authors and use a little something from other
websites.
mink lashes cheap
چهارشنبه 23 آبان 1397 ساعت 22 و 01 دقیقه و 09 ثانیه
Very interesting information!Perfect just what I was searching for!
Earn Passive Income
دوشنبه 21 آبان 1397 ساعت 08 و 01 دقیقه و 56 ثانیه
The real secret to success is earning a passive income.
You can learn how to do that by visiting http://kudoflow.com/5cd3 This is one of
those sites that spills the beans when it comes to how people get
rich online.
power ranger cosplay costumes
پنجشنبه 17 آبان 1397 ساعت 18 و 12 دقیقه و 08 ثانیه
I have been surfing online more than three hours today, yet I
never found any interesting article like yours.
It's pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the
net will be much more useful than ever before.
automotive 12 volt led lights
پنجشنبه 17 آبان 1397 ساعت 10 و 18 دقیقه و 17 ثانیه
Hi everyone, it's my first go to see at this web site, and piece of writing is in fact fruitful designed for me, keep up posting these articles or reviews.
auto 12v led lights
پنجشنبه 17 آبان 1397 ساعت 08 و 44 دقیقه و 51 ثانیه
Please let me know if you're looking for a article author for your weblog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Thank you!
automotive 12 volt led lights
پنجشنبه 17 آبان 1397 ساعت 06 و 34 دقیقه و 55 ثانیه
What's up friends, its great paragraph regarding cultureand completely defined, keep it up all the time.
top and bottom lash extensions
چهارشنبه 16 آبان 1397 ساعت 01 و 38 دقیقه و 20 ثانیه
As soon as I found this web site I went on reddit to share some of the love with them.
false eyelashes near me
سه شنبه 15 آبان 1397 ساعت 19 و 15 دقیقه و 22 ثانیه
Enjoyed reading this, very good stuff, regards.
how to apply false eyelashes
سه شنبه 15 آبان 1397 ساعت 02 و 02 دقیقه و 20 ثانیه
Good post however , I was wondering if you could write
a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a
little bit further. Many thanks!
12 volt auto led lights
یکشنبه 13 آبان 1397 ساعت 17 و 25 دقیقه و 56 ثانیه
Hey there, You've done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I'm sure they'll be benefited from this site.
12 volt automotive led lights
جمعه 11 آبان 1397 ساعت 13 و 55 دقیقه و 06 ثانیه
Hi there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!
prodotti anticaduta
سه شنبه 8 آبان 1397 ساعت 10 و 17 دقیقه و 47 ثانیه
After exploring a handful of the blog articles on your website, I seriously appreciate your technique of blogging.

I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back
soon. Please visit my website as well and let me know your opinion.
pillole Per Capelli
سه شنبه 8 آبان 1397 ساعت 09 و 07 دقیقه و 27 ثانیه
I've been surfing on-line greater than three hours today, but I by no means
found any fascinating article like yours. It is lovely value enough for
me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet will probably be a lot more helpful than ever before.
cat eye lash extensions
سه شنبه 8 آبان 1397 ساعت 04 و 14 دقیقه و 11 ثانیه
Hello! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of folks that I think would really appreciate
your content. Please let me know. Many thanks
lena___
شنبه 5 آبان 1397 ساعت 14 و 48 دقیقه و 04 ثانیه
How does relaxing and having a good time with a pretty blonde
sound? If it sounds like an exciting way to spend your time,
then you need to check out http://www.camgirl.pw/lena___/ She is a real doll and this
cam girl knows what you want to see. You’ll never ever be bored
when the two of you are all alone. Want to have the best time
possible? Take this girl directly into private and she’ll put a
smile on your face.
Cialis prices
یکشنبه 19 فروردین 1397 ساعت 00 و 14 دقیقه و 29 ثانیه

Amazing data, With thanks!
cialis 100mg suppliers safe dosage for cialis purchase once a day cialis cialis dosage amounts try it no rx cialis cialis generico postepay cialis for bph cialis online napol cialis uk cialis generic availability
Buy generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 ساعت 02 و 59 دقیقه و 41 ثانیه

You reported it superbly!
generic cialis tadalafil female cialis no prescription precios de cialis generico buying cialis on internet cialis online free generic cialis cialis generic tadalafil buy cilas online cialis look here cialis cheap canada
http://janettaholleran.hatenablog.com/entries/2015/06/26
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 ساعت 19 و 09 دقیقه و 25 ثانیه
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added
I get four e-mails with the same comment.

Is there any way you can remove me from that service? Thanks!
August
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 ساعت 07 و 02 دقیقه و 00 ثانیه
Greetings! Very useful advice in this particular post!
It is the little changes that produce the most significant changes.
Thanks a lot for sharing!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 11 و 48 دقیقه و 54 ثانیه
Good article. I definitely love this website.
Keep it up!
BHW
شنبه 19 فروردین 1396 ساعت 14 و 27 دقیقه و 38 ثانیه
Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment
but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr...
well I'm not writing all that over again. Anyway,
just wanted to say wonderful blog!
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 ساعت 10 و 17 دقیقه و 29 ثانیه
Howdy are using Wordpress for your blog platform? I'm new
to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your
own blog? Any help would be greatly appreciated!
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 ساعت 11 و 17 دقیقه و 06 ثانیه
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting
anywhere, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this sensible piece of
writing.
manicure
پنجشنبه 10 فروردین 1396 ساعت 14 و 45 دقیقه و 34 ثانیه
Hi there! I just wanted to ask if you ever have
any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked
and I ended up losing months of hard work due to no backup.
Do you have any solutions to protect against hackers?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر